Silesia-travel.pl

Podróże i turystyka

Kurtka sportowe – czym się kierować przy jej wyborze?

kurtki sportowe

Początek jesieni to czas, w którym powoli należy rozglądać się za kurtką zimową. Najlepiej, aby była to kurtka, która sprawdzi się zarówno podczas zimowych spacerów, jak i podczas większych aktywności fizycznych. Ważne, aby było w niej i ciepło i wygodnie. Warto zatem wiedzieć czym kierować się przy wyborze kurtki zimowej.

Materiał wykonania

Jednym z głównych czynników jakie należy mieć na uwadze wybierając kurtkę zimową jest materiał, z którego została wykonana. W przypadku kurtek zimowych dobrze jest jeśli będzie to materiał syntetyczny. Jest to materiał zapewniający wygodę, ale i co ważne zimną ciepło i wytrzymałość. Ta ostatnia cecha jest niezwykle ważna jeśli ma się do czynienia z trudnymi warunkami zimowymi. Dlatego wybierając kurtkę zimową dobrze jest postawić na poliester. Kurtki sportowe wykonane z tego materiału są ciepłe i wygodne. Dodatkowo cechuje jest odporność na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Można w niej zatem udać się na dłuższą wędrówkę mimo deszczu czy śniegu. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż poliester jest materiałem łatwym w pielęgnacji i czyszczeniu. W warunkach zimowych to ważne, gdyż nietrudno wówczas o zabrudzenie.

kurtka sportowa

Rodzaj ocieplenia

Bardzo ważny przy wyborze kurtki na zimę jest również rodzaj zastosowanego ocieplenia. Zadaniem materiału wewnętrznego jest zatrzymywanie ciepła. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem także może być polieter lub wypełnienie naturalne. Jeśli chodzi o wewnętrzne ocieplenie to poliester w tym przypadku przyjmuje formę syntetycznego puchu, polaru lub ciepłej włókniny. Największą zaletą ociepliny z poliestru jest to, iż materiał ten bardzo dobrze utrzymuje ciepło. Jak wspomniano, ocieplina wykonana może być również z materiałów naturalnych. To rozwiązanie polecić można przede wszystkim tym osobom, które intensywnie uprawiają sport na świeżym powietrzu. Wynika to z faktu, iż naturalne materiały cechuje bardzo dobra oddychalność. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie na wyjście w intensywnym deszczu. Materiały naturalne mogą bowiem wchłaniać wodę.

Użytkowanie kurtki sportowej

Wybierając kurtkę sportową warto zastanowić się także w jaki sposób będzie się taką kurtkę użytkować. Czy służyć będzie jedynie do lekkich spacerów czy być możne to bardziej intensywnych treningów. W drugim przypadku warto, aby kurta zimowa posiadała dodatkową impregnację. Zabezpieczy ona kurtkę przed wchłanianiem wilgoci. Uwagę zwrócić trzeba również na szczegóły. Mowa tu choćby o ściągaczach czy mankietach. Ich zadaniem jest ochrona przed przedostawaniem się zimnego powietrza. Dobrze jeśli kurtka sportowa posiadać będzie także kaptur.