Silesia-travel.pl

Podróże i turystyka

Czy warto posiadać studnie głębinowe?

studnie głębinowe

Jeśli chcesz mieć dobrze zainstalowany system studni głębinowej na swojej nieruchomości, prawdopodobnie masz wiele pytań! Ważne jest, aby w pełni zrozumieć, jak działają studnie i czego można się spodziewać podczas kopania i instalacji.

Jednym z powszechnych pytań, jakie otrzymujemy jako firma “Studnie głębinowe Śląsk” jest to, czy głębsze studnie są lepsze. Wiele osób podejrzewa, że ​​posiadanie głębszej studni automatycznie oznacza, że ​​woda będzie obfitsza i lepszej jakości, ale nie zawsze tak jest. W rzeczywistości głębokość twojej studni powinna być dostosowana do różnych czynników specyficznych dla twojego terenu i wzorców wód gruntowych na twoim obszarze. Oto kilka faktów na temat głębokości studni, a także kilka zalet i wad płytkich studni w porównaniu do studni głębinowych.

„Głęboki” i „płytki” to pojęcia względne

Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz wiedzieć, jest to, że „płytki” i „głęboki” są subiektywne, jeśli chodzi o głębokość. Studnię, która w jednej części kraju jest określana jako „płytka”, w innej bardzo łatwo można nazwać „głęboką”. Wszystko zależy od Twojego konkretnego środowiska. Innymi słowy, to nie faktyczna głębokość studni decyduje o jej głębokości, ale raczej głębokość obudowy studni w stosunku do zwierciadła wody, pod którym się znajduje.

Zalety i wady

Wykopanie płytkiej studni to ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli dostęp do wód gruntowych jest łatwy, będziesz mógł przepompować jej dużo przez studnię bez zbytniego drążenia tuneli – i możesz łatwiej dyktować, z którego obszaru pobierasz wodę na swojej nieruchomości. Jednak płytkie studnie mogą być również łatwiej zanieczyszczone niż studnie głębinowe, ponieważ znajdują się bliżej powierzchni. Jeśli na przykład wyciek oleju nastąpi na podwórku sąsiada, może dość szybko dotrzeć do twojej studni!

Wybór studni głębinowej oznacza, że ​​dostaniesz duże zapasy wody, a potencjalne zanieczyszczenia nie tylko potrzebują więcej czasu, aby dotrzeć do źródła wody, ale mogą również zostać znacznie rozcieńczone, zanim się tam dotrą, co jest dobrą wiadomością. Jednak w tej studni woda będzie starsza, zanim dotrze do ciebie, ponieważ dłużej leży w ziemi i może być bardziej podatna na wpływ innych skał i gleb niż płytsza woda ze studni.

Podsumowując, zarówno studnie głębokie, jak i płytkie mają swoje plusy i minusy. Najlepszym sposobem, aby zdecydować, co jest dla Ciebie właściwe, jest rozmowa z wykwalifikowaną firmą zajmującą się studniami głębinowymi jaką jest Geoplantex. Pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru i cieszyć się fantastyczną wodą ze studni przez długie lata.