Przygoda z żeglowaniem może być jednorazowym doświadczeniem. Wiele osób opowiada jednak o tym, że już po pierwszym kontakcie z jachtem wiedziało, że właśnie zaczęła się miłość, która trwać będzie przez całe życie. Jeśli jednak żeglowanie ma być satysfakcjonujące i bezpieczne, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni osprzęt żeglarski. O czym nie wolno zatem zapomnieć, jeśli chcemy, aby nawet najbardziej wymagający żeglarz nie miał powodów do niezadowolenia?
Trudne początki
Doświadczeni żeglarze nieustannie powtarzają swoim młodszym kolegom, że jeśli osprzęt będzie dobrany we właściwy sposób, żadna przygoda na wodzie nie zakończy się katastrofą. Od czego zatem zacząć? Pierwszym produktem, w jaki powinniśmy się zaopatrzyć będą bez wątpienia ucha pokładowe. To właśnie ono sprawdzają się znakomicie, jeśli chcemy instalować bloki i sztaksle. O przydatności ucha w dużej mierze decyduje jego kształt. To właśnie on sprawia też, że problemem nie jest wykorzystanie go w bezpośredniej bliskości podstawy masztu.
Gdy mamy już odpowiednie ucha, możemy poszukać przelotek kwasoodpornych. Na każdej jednostce pływającej trudno obejść się bez lin, przelotki zaś umożliwiają prowadzenie ich w taki sposób, aby te nie tylko spełniały swoje funkcje, ale również nie utrudniały poruszania się po jachcie. Gdy sytuacja na akwenie wodnym zaczyna się komplikować, a od żeglarza wymaga się szybkiego działania, przelotki mogą uratować mu życie nie tylko w przenośni, ale również dosłownie.
Idealne systemy rurowe
Systemy rurowe na jachcie muszą być nie tylko nierdzewne, ale i kwasoodporne. To absolutne minimum zwłaszcza, jeśli jednostka jest wykorzystywana jedynie przez pewien okres w ciągu roku kalendarzowego, a nam zależy na tym, aby przygotowanie jej do sezonu nie zajmowało zbyt wiele czasu. Systemy rurowe składają się zarówno z łączników i przegubów, jak i z wsporników poręczy, klamer, uchwytów, podstawek do anten i stópek.
Chronią to, co znajduje się na jednostce nie tylko przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale i przed zalaniem pokładu, co wcale nie jest, niestety, zjawiskiem rzadkim. O tym, że na systemach rurowych nie wolno oszczędzać, można przekonać się zwłaszcza wtedy, gdy trudne warunki pogodowe zastaną nas w trasie. To właśnie dzięki nim nawet bardzo gwałtowny manewr nie przyczyni się do tego, że poszczególne części wyposażenia jachtu będą wypadać za burtę.
Karabińczyki – niewielki osprzęt o dużym znaczeniu
Mówiąc o osprzęcie żeglarskim stworzonym z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, nie wolno nam zapomnieć o karabińczykach. Te wykonane z metalu pierścienie charakteryzują się tym, że po jednej stronie posiadają otwierany zamek. Pozwalają na łączenie poszczególnych elementów, jeśli zaś są wykonane solidnie, czynność ta może odbywać się szybko i cechować dużą skutecznością. Przy zakupie dobrze jest upewnić się, że ring karabińczyka posiada blokadę. Ta sprawia, że jego przypadkowe otwarcie nie będzie możliwe, a żeglarz pozbędzie się kolejnej, wcale nie takiej małej troski.
Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl |
Podobne artykuły
Podróżowanie z namiotem dachowym – czy warto?
Atrakcje Sudetów Wschodnich – przewodnik po skarbach natury i historii
Gdzie kupić wakacje super last minute?