W słowniku języka polskiego możemy znaleźć różne określenia podróży – wycieczka, eskapada, peregrynacja, wyjazd, wyprawa, wojaż czy nawet robinsonada. Bez względu na to, jakim wyrażeniem zostanie określona, jej cel jest zawsze taki sam – poznanie miejsca, a czasem również jego mieszkańców.
Nie trzeba wyjechać na misję do Afryki, ani w daleką podróż do Australii, aby poszerzyć swoje horyzonty. Warto zacząć od poznawania tego, co najbliżej. Wyobraźnia ludzka pozwala na budowanie własnego obrazu miejsc, których człowiekowi nie jest dane poznać. Podróż prowadzi do zderzenia wyobrażeń z rzeczywistością. Prowadzi to często do tworzenia stereotypów i błędnych wyobrażeń. Tymczasem warto poznawać świat, takim jakim jest w rzeczywistości. I żeby nie było, że cudze chwalimy, a swego nie znamy, warto rozpocząć od poznawania kraju, z którego się wywodzi.
W Polsce wciąż wiele do odkrycia
Zwykliśmy dzielić Polskę na województwa, niemniej znacznie piękniej prezentuje się podział na regiony kulturowe. Niektóre z tych regionów wywodzą się z regionów historycznych istniejących w czasach Mieszka I i jego przodków, m.in. Pomorze, Śląsk, Wielkopolska, Mazowsze i Małopolska. Poznanie regionu kulturowego jest wyzwaniem, ale jakże wiele może dostarczyć przeżyć i doświadczenia – zarówno najmłodszym podróżnikom, jak i dorosłym.
Każdy region ma swoje perły
Pomorze rozciąga się od Świnoujścia i Międzyzdrojów, przez Kołobrzeg, Darłowo, Ustkę i Jarosławiec, po tzw. Małe Trójmiasto, aż do Helu, a następnie Gdańska, Sopotu i Gdyni, wiodąc do Krynicy Morskiej. Każdy z kurortów nadmorskich oferuje plaże i wspaniały widok na Bałtyk, ale każdy ma również swoją historię, kuchnię i kulturę warte poznania.
Dojechać można wszędzie, a z dobrą firmą to nawet i na koniec świata. Sprawdź: Wynajem busów w Rzeszowie.
Podobnie jest w przypadku Mazowsza, które wbrew powszechnemu przekonaniu nie ogniskuje się wyłącznie na Warszawie, i Małopolski – w której można odnaleźć wiele pereł polskiej kultury i architektury. Wciąż mało znany i doceniany jest region Kresów Wschodnich – ale może i dobrze, że niewielu tam turystów, bo właśnie w spokojnym, sielankowym i zacisznym charakterze tkwi ich urok.
Indywidualne wycieczki busem
Biura podróży nie są w stanie zaoferować wycieczek „personalizowanych” – przynajmniej obecnie. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby takiej wycieczki nie zorganizować samodzielnie. Poznawanie regionów kulturowych zwykle kończy się na etapie edukacji w szkole podstawowej. Wiele osób nie jest świadomych tego, że aby poszerzyć horyzonty i wypocząć oraz oderwać się od codziennej rutyny, nie trzeba wyjeżdżać poza granice kraju.
Można zorganizować wycieczkę we dwoje – wyruszając w podróż swoim samochodem. Dla większych grup niż pięcioosobowe świetnym wyborem będą busy. Wynajem busów wciąż kojarzy się z przejazdem szkolnych wycieczek, albo przejazdami pracowniczymi. Niemniej wiele firm oferuje także busy na wycieczki objazdowe po określonym regionie Polski. Dwutygodniowe wojaże po regionach kulturowych wzbogacą wiedzę na temat Polski i jej różnorodności.
Korzystaj z podróży w pełni
Sceptyczne nastawienie rodzin i singli do wycieczek objazdowych może wynikać z tego, że będąc niemal stale „w trasie” ogromnie trudno jest wypocząć osobie, która jest kierowcą. Zwykle to jeden z rodziców lub jeden z partnerów. W czasie podróży w takiej sytuacji ta osoba jest „wyłączona” z rozmowy i możliwości spędzania czasu z bliskimi – jej uwaga i obecność skupiają się na tym, żeby bezpiecznie prowadzić samochód. Podróż wynajętym busem pozwala wszystkim podróżującym na cieszenie się każdą chwilą wspólnie organizowanej wycieczki.
Ogromna mobilność i podział kosztów
Bus jest środkiem transportu równie mobilnym co samochód, ale umożliwia zorganizowanie wycieczki dwóm zaprzyjaźnionym lub spokrewnionym rodzinom, albo grupie znajomych lub przyjaciół. Żaden inny środek transportu tego nie potrafi.
Jeśli organizujesz wycieczkę ze znajomymi lub dla pracowników – wybierz odpowiedni autokar. Przeglądać można np. tę flotę busów w Rzeszowie, gdzie przewoźnik zapewnia także kierowcę.
Jedną z przeszkód, które hamują podróżnicze zapędy wielu osób i chęć poznawania świata, jest bariera ekonomiczna. W przypadku gdy wycieczka jest organizowana przez grupę osób, koszty rozkładają się na więcej osób, a tym samym stają się niższe i łatwiejsze do udźwignięcia.
Warto zacząć poznawać świat od kraju swojego pochodzenia. Bo jeżeli człowiek na różnorodność kultur swojej ojczyzny pozostaje zamknięty, to nigdy nie będzie prawdziwie otwarty na kultury innych krajów i kręgów kulturowych, ani prawdziwie świadomy wartości kraju, z którego pochodzi.
Podobne artykuły
Podróżowanie z namiotem dachowym – czy warto?
Atrakcje Sudetów Wschodnich – przewodnik po skarbach natury i historii
Gdzie kupić wakacje super last minute?