Silesia-travel.pl

Podróże i turystyka

Najciekawsze atrakcje Gdańska

gdańsk

Polskie morze każdego roku przyciąga niezliczoną ilość turystów, którzy chętnie korzystają z uroków nadmorskich miejscowości. Oczywiście podczas naszego wakacyjnego urlopu musi znaleźć się miejsce na całodzienne plażowanie, kąpiele w morzu, posmakowanie przepysznych, świeżych ryb oraz dających się wyczuć z kilometra gofrów z owocami i bitą śmietaną.

Będąc jednak na północy Polski warto w swoim planie podróży uwzględnić wycieczkę do stolicy województwa pomorskiego. Mowa oczywiście o Gdańsku, czyli mieście z ponadtysiącletnią historią, którego liczne atrakcje turystyczne z pewnością przypadną do gustu zarówno dorosłym jak i naszym pociechom. Co warto zatem zobaczyć w Gdańsku? 

Zwiedzamy Gdańsk. Najlepsze atrakcje turystyczne Gdańska

Gdańsk ma do zaoferowania naprawdę dużo. Jeśli goni Cię czas, warto znaleźć chociaż jeden dzień na jednodniowy spacer uliczkami tego miasta i poznać chociaż w minimalnym stopniu jego historię oraz kulturę. Możesz mieć jednak pewność, że zanim się obejrzysz wrócisz tutaj po więcej! 

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku 

Pochodzący z XIV wieku Ratusz Główny to przepiękna i bardzo charakterystyczna gotycko-renesansowa budowla, która na przestrzeni wieków ulegała kilkukrotnym przebudowom. Jej najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem jest Sala Czerwona, czyli dawne miejsce obrad Rady Miejskiej. Obecnie we wnętrzu ratusza znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk, w którym znajdziemy historyczne zbiory, począwszy od średniowiecza aż do wieku XX. 

Muzeum Bursztynu

Gdańsk to miasto słynące z bursztynów. Jednym z miejsc, w których możemy zobaczyć ich niesamowitą kolekcję jest właśnie Muzeum Bursztynu. Dowiemy się tu jak powstaje bursztyn, jakimi właściwościami się wyróżnia, a także poznamy wyroby z bursztynu z okresu neolitu! 

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum powstało w 2008 roku i jest miejscem pamięci o ofiarach oraz bohaterach II wojny światowej. Nowoczesny budynek, liczne wystawy i niezwykle bogata treść pozwalają krok po kroku zapoznać się z przebiegiem II wojny światowej, jej przyczynami oraz skutkami. 

Fontanna Neptuna 

Spacerując po Gdańsku oczywiście warto udać się pod jego najsłynniejszą wizytówkę, czyli Fontannę Neptuna pochodzącą z wieku XVII. Została ona ulokowana w najbardziej reprezentatywnej oraz uczęszczanej przez turystów części miasta: na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa.

Królewska Droga w Gdańsku

Królewska Droga, a dokładniej Ulica Dług oraz Długi Targ znajdują się w samym centrum Głównego Miasta i swoją nazwę zawdzięcza uroczystym wjazdom polskich królów do miasta. Kiedyś był to targ kupiecki, zamieszkiwany przez najzamożniejszych obywateli, a w wieku XIII, gdy Gdańsk zajęli Krzyżacy stał się najważniejszym ośrodkiem całego miasta. 

Weekend w Gdańsku z dzieckiem 

Wybierając się do Gdańska z dzieckiem możemy mieć pewność, że nasz maluch nie zazna tu ani chwili nudy! Jak zatem spędzić czas wolny z naszą pociechą w murach historycznego miasta?

Centrum Hewelianum 

W dawnym forcie gdańskim mieści się obecnie Centrum Nauki dla Dzieci, w którym na najmłodszych czekają niezapomniane wrażenia. Nauka połączona z rekreacją, a wszystko przygotowane oczywiście z myślą o dzieciach, chociaż i dorośli z łatwością dadzą się w ciągnąć w ten niezwykle ciekawy świat. Co oferuje Centrum Hewelianum? M.in. Laboratorium Pana Kleksa, w 80 dni dookoła świata, wycieczkę do wnętrza Ziemi, a także obserwację zorzy polarnej oraz burzy piaskowej! 

Koło Widokowe

Diabelski Młyn, czyli ogromna karuzela w centrum miasta przypominająca londyńskie London Eye. Rozpościera się z niego przepiękna panorama na centrum Głównego Miasta.

Ośrodek Kultury Morskiej

Te miejsce przypadnie go gustu wszystkim małym miłośnikom żeglarstwa. Liczne i ciekawe wystawy takie jak Ludzie-Statki-Porty lub Łodzie Ludów Świata z łatwością przyciągną uwagę najmłodszych, oferując łatwo przyswajalną wiedzę połączoną z doskonałą zabawą angażującą każdego z przybyłych. 

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy ze Stara Karczma