Muzeum Czartoryskich, arrasy królewskie, krypta katedralna, Zamek Królewski… Stop. Nie dziś i nie w tym artykule. Przyjrzymy się organizacji wycieczki do Krakowa dla turystów głodnych czegoś mniej oczywistego.
Część wycieczkowiczów bywała już w stolicy Małopolski wielokrotnie. Najbardziej znane atrakcje, zabytki zna może nie jak własną kieszeń, ale stosunkowo dobrze. Może się wtedy narodzić pytanie – po co kolejny raz jechać do Krakowa, szukać noclegu, transportu, załatwiać wyżywienie, by zobaczyć znowu to samo? Warto jednak wtedy dać miastu nową szansę. Kraków mnie oczywisty potrafi oczarować – wystarczy tylko trochę poszukać. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji nieco innego spojrzenia na muzea.
Nieoczywiste muzea w Krakowie
Szczerze mówiąc, zastanawialiśmy się nad MOCAKiem. Jest to muzeum sztuki współczesnej. Z jednej strony powstało dopiero w 2011 roku i wiele osób, które dość dawno były w Krakowie, w ogóle o nim nie słyszała. Z drugiej strony – instytucja z marszu stała się topowa. Podobnie kwestia ma się z muzeum w podziemiach rynku. Dziś jednak skupmy się jednak na dwóch mniejszych (i jednym większym), ale bardzo ciekawych i wyspecjalizowanych placówkach.
Pracownia Mistrzów
Pierwsza z nich to muzeum witrażu. Niewątpliwą zaletą miejsca jest to, że łączy ono w sobie opowieść o historii z działającą pracownią. To tam powstawały najwybitniejsze dzieła witrażowe w Polsce. Muzeum można zwiedzać od wtorku do soboty. Jest otwarte zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych. Prowadzone są tu także warsztaty plastyczne.
Muzeum fotografii i Muzeum lotnictwa
Jak działa lustrzanka? Jak wyglądała Warszawa i Wilno w II połowie XIX wieku? Co takiego fascynującego jest w starej fotografii artystycznej i jak uchwycili rzeczywistość na kliszy artyści? Czym charakteryzuje się aparat z 1880 roku? Jak po II Wojnie Światowej rozwijała się stopniowo technika w Polsce? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas pobytu w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Skoro mowa o technice, to dla fanów lotnictwa rajem będzie placówka na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. Ponad 200 maszyn zrobi na nie jednym wrażenie. Messerschmitt, Spitfire – to tylko krople w bogatej kolekcji – nie tylko samolotów.
Hostel w Krakowie
Kraków mniej oczywisty, to Kraków o różnej porze dnia i nocy; to także miejsca położone w różnych częściach miasta, do których trzeba dojechać. Osoby, które szukają mniej oczywistych miejscówek, zazwyczaj także decydują się na łatwe w rezerwacji i w przystępnej cenie lokum. Takim miejscem jest Draggo – hostel w Krakowie, który mieści się na Starym Mieście. Hostel jest urządzony nowocześnie, z lampkami, szafkami i dokami ładującymi dla każdego. Istnieje możliwość wynajmu pokoi jedno-, dwu- i wieloosobowych.
Chociaż poszukiwacze innego oblicza miasta cenią sobie nowości i nieodkryte dla szerszego grona lokacje, to jednak na nocleg nada się znakomicie dobre Stare Miasto (albo inaczej: stare, dobre Stare Miasto 😉 ) ze swoim klimatem. Ważniejszym jednak argumentem jest skomunikowanie. Pobliskie przystanki komunikacji publicznej, wiele linii, dworzec PKP i autobusowy, to duży plus dla szukających w Krakowie hostelu.
Podobne artykuły
Podróżowanie z namiotem dachowym – czy warto?
Atrakcje Sudetów Wschodnich – przewodnik po skarbach natury i historii
Gdzie kupić wakacje super last minute?