Silesia-travel.pl

Podróże i turystyka

Gdzie wybrać się na weekend do Gdyni?

hotel gdynia

Gdynia razem z Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto, bardzo popularną konurbacją w północnej Polsce nad Morzem Bałtyckim. Samo miasto liczy sobie ponad 200 tysięcy mieszkańców i znane jest głównie z szeroko pojętej gospodarki morskiej. Założone zostało zresztą w 1926 roku jako przyszłe polskie centrum portowe i stoczniowe.

W okresie tym Rzeczpospolita pozbawiona była Gdańska, a więc zdecydowano się stworzyć dla niego alternatywę w postaci Gdyni. Dzisiaj miasto to nadal pełni swoje pierwotne funkcje. Mieści się tam sprawnie działający port przeładunkowy, a także Uniwersytet Morski kształcący przyszłe kadry związane z gospodarką morską. Prężnie rozwija się też turystyka. 

Akwarium Gdyńskie – odkrywanie morskiego świata

Jedną z największych atrakcji Gdyni jest niesamowite akwarium ulokowane w centralnej części miasta zaraz przy Morzu Bałtyckim. Jest to obiekt o statusie obozu zoologicznego, w którym jednak obserwować można życie tylko i wyłącznie mieszkańców morskich głębin. W specjalnych akwariach podziwiać tam można przedstawicieli ponad 200 gatunków ryb oraz innych zwierząt wodnych (znajdą się również skorupiaki, krokodyle, anakonda czy też żółwie). Obiekt pokazuje jak bardzo urozmaicony jest świat morskich zwierząt, jak bardzo ciekawe mogą przyjmować kształty i rozmiary. Niektóre gatunki przerażają swoim wyglądem, jeszcze inne zachwycają swoim urokiem. Na górnym piętrze znajduje się natomiast interaktywna sala edukacyjna poświęcona Morzu Bałtyckiemu wraz z dużą makietą akwenu. Akwarium jest więc interesującą opcją dla osób w każdym wieku od najmłodszych po najstarszych.

Rekreacja nad Morzem Bałtyckim 

W Gdyni znajduje się również wiele miejsc zapewniających rekreację i dogodne lokalizację odpowiednie na spacery. Przede wszystkim w granicach miasta znajdują się cztery plaże wraz ze strzeżonymi kąpieliskami. Jedna z nich położona jest w ścisłym centrum turystycznym miasta, niedaleko Akwarium. W bliskim sąsiedztwie morza znajduje się również Skwer Kościuszki, pięknie utrzymane miejsce spacerowe. Po obu stronach bulwaru znaleźć można bardzo wiele restauracji oferujących przede wszystkim rozmaite dania z ryb i innych zwierząt morskich. Znajduje się tam również wiele klimatycznych straganów z pamiątkami. Urokliwe wieczory spędzać można natomiast na ciągnącej się w bezpośrednim sąsiedztwie morza promenadzie nazwanej Bulwarem Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego. W jej ramach znajduje się również ścieżka rowerowa. 

Dwa niesamowite statki

Na gdyńskim pobrzeżu cumują dwa historyczne statki, dzisiaj służące za unikalną atrakcję turystyczną. Pierwszym z nich jest ORP Błyskawica, czyli jeden z polskich niszczycieli, które służyły na morskich frontach w Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej. Razem z bliźniaczym “Gromem” jednostka była dumą polskiej armii. Od 1976 roku jest to statek-muzeum będący prawdziwą gratką dla pasjonatów militariów. Drugim statkiem jest natomiast statek studencki “Dar Pomorza”, pięknie zachowany żaglowiec, którego pierwszy rejs odbył się w 1910 roku. 

hotel nadmorskiArtykuł powstał przy współpracy z Nadmorski.pl