Silesia-travel.pl

Podróże i turystyka

Jak zaplanować wyjazd do Jury Krakowsko-Częstochowskiej?

Maczuga Herkulesa w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska to bardzo atrakcyjny turystycznie makroregion geograficzny, zlokalizowany na południu Polski. W tamtejszych rejonach nie brakuje pięknych krajobrazów oraz cennych zabytków architektury. Co warto zobaczyć? Zapraszamy do lektury!

Maczuga Herkulesa w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska – krótka charakterystyka

Jura Krakowsko-Częstochowska to sięgający 80 kilometrów makroregion geograficzny, zlokalizowany w południowej Polsce. Obecnie znajduje się on we wschodniej części Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Rejon ten jest bogaty w liczne zabytki architektury, szlaki rowerowe i piesze, grupy jaskiń udostępnionych do zwiedzania, siedliska różnorodnej fauny i flory oraz ścieżki dydaktyczne. Wśród najciekawszych atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej warto wymienić np. Szlak Orlich Gniazd na czele z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Ze względu na swój wyjątkowy charakter, Jura Krakowsko-Częstochowska cieszy się popularnością wśród turystów z całej Polski. Planując wycieczkę po Jurze, warto zarezerwować nocleg na szlaku orlich gniazd, taki jak Jurajskie Domki pod Lasem, z którego będzie blisko do wszystkich najważniejszych atrakcji w okolicy.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy spośród polskich parków narodowych. Jego najciekawsze atrakcje to jaskinia Łokietka, jaskinia Ciemna, ruiny zamku ojcowskiego oraz zamek Pieskowa Skała.

Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na rodzinny niedzielny spacer. Wiele osób wybiera tę okolicę także na majówkowy wyjazd. Zwiedzając tamtejsze rejony, warto przyjrzeć się Maczudze Herkulesa zlokalizowanej przed Zamkiem Pieskowa Skała. Zgodnie z legendą skała wapienna znalazła się tam za sprawą diabła, który padł ofiarą żartu kultowej postaci – pana Twardowskiego. Twardowski rozkazał czortowi, by przyniósł on z Doliny Prądnika ostro zakończoną skałę i ustawił ją sztorcem do góry. Skała ta przetrwała do dziś, zwracając uwagę każdego przechodnia, który spaceruje w okolicy zamku.

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się także 2 jaskinie, które można zwiedzać z przewodnikiem, Zamek Pieskowa Skała oraz ruiny zamku w Ojcowie. Na zamku Pieskowa Skała nakręcono wiele kultowych polskich seriali, takich jak np. Janosik. Natomiast twierdzę, której już tylko ruiny pozostały w Ojcowie, wzniesiono na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Obie konstrukcje wchodzą w skład tzw. Orlich Gniazd, czyli systemu średniowiecznych zamków i warowni, które wznoszą się na wzgórzach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Planujesz wyjazd na weekend? Przeczytaj, jakie atrakcje w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto dodać do planu zwiedzania.

Ogrodzieniec

Ogrodzieniec to jedne z największych zachowanych w Polsce ruin zamku. Organizowane są tam liczne imprezy dla firm, szkół oraz indywidualnych turystów, np. rekonstrukcje historyczne nawiązujące do życia w XIV wieku. Na Podzamczu kręcono sceny do takich produkcji filmowych jak Zemsta czy Netflixowy serial Wiedźmin.

Zamek Ogrodzieniec na szlaku Orlich Gniazd

Ruiny zamku Smoleń

Ruiny zamku Smoleń to ciekawe miejsce do zwiedzania całą rodziną. Po tym, jak zamek udało się częściowo zrekonstruować, turystom udostępniono takie części jak brama zamkowa, dziedziniec, czy wysoka na 16 metrów wieża. Aby wejść na jej szczyt, nie trzeba kupować żadnych biletów.

Zamek Mirów

Zamek w Mirowie jest uznawany za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych zamków na Szlaku Orlich gniazd. Pierwotnie jego powierzchnia wynosiła prawie 300 metrów kwadratowych, następnie twierdza została rozbudowana do 1200 metrów kwadratowych. Niestety wiele elementów zamku runęło. Obecnie zamek został ogrodzony i można go zwiedzać jedynie z zewnątrz. Na miejscu trwają prace rekonstrukcyjne, mające na celu przywrócić twierdzy dawną świetność.

Kraków

Spośród wielu miast zlokalizowanych na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w szczególności wyróżnia się Kraków. Miasto Królów zachwyca pięknym rynkiem, licznymi kopcami, bulwarami wiślanymi, żydowskim Kazimierzem oraz Zamkiem Królewskim na Wzgórzu Wawelskim. Pod murami Wawelu znajduje się brązowa rzeźba przedstawiająca Smoka Wawelskiego. Potwór ten siał postrach w dawnym Krakowie. Legendy mówią, że bestia ukrywająca się w jaskini pod Wawelem została zgładzona przez sprytnego krakowskiego szewca – Skuba. Inne, alternatywne wersje podań mówią, że smoka zgładził szewczyk Dratewka lub nawet sam król Krakowa – Krak.

Pustynia Błędowska

Ciekawą atrakcją na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest Pustynia Błędowska. Pustynia zajmuje teren o powierzchni wynoszącej około 33 kilometrów kwadratowych i graniczy z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Do niedawna można było tam obserwować takie zjawiska pustynne jak burze piaskowe czy też fatamorgany. Dziś turyści z całej Polski przyjeżdżają tam, by podziwiać wydmy śródlądowe oraz murawy napiaskowe. Z ciekawych zwierząt żyją tam pustynne ptaki – kulony, piżmaki oraz mrówkolwy. Nie brakuje także chronionych gatunków roślin napiaskowych.

Pustynia Błędowska w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Ruchoma szopka Jana Wiewióra w Olsztynie

Do słynnych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaliczana jest także ruchoma szopka o nazwie „Betlejemowem pod strzechą”. Można ją podziwiać w Olsztynie koło Częstochowy. Szopka składa się z ponad 800 figur wykonanych z drewna lipowego, w tym także ruchomych. Jej twórcą jest ludowy artysta – Jan Wiewiór. Na miejscu można kupić prace uznanego artysty, który już od 15 lat realizuje ten projekt.