Silesia-travel.pl

Podróże i turystyka

Najciekawsze miejsca i atrakcje krakowskiego Kazimierza

Kraków hotel Estera

Krakowski Kazimierz jest jedną z najbardziej klimatycznych dzielnic Krakowa. W tym miejscu widać bogatą kulturę żydowską. Znajduje się tutaj wiele zabytków architektonicznych, pięknych restauracji, a wyłożone kostką brukową uliczki zachęcają do spacerów wielu turystów. 

Ratusz Kazimierski – symbol starych czasów

Ratusz Kazimierski znajdujący się na placu Wolnica to pozostałość z czasów, gdy Kazimierz był miastem. Budynek powstał w XIV wieku i obecnie pełni funkcję muzeum. Muzeum Etnograficzne przez lata rozbudowywało swoją kolekcję. Obecnie znajdują się w nim 4 stałe wystawy. Ratusz Kazimierski znajduje się zaledwie 7 min piechotą od często wybieranego przez turystów Hotelu Estera, mieszczącego się przy ul. Estery 6 w Krakowie – rezerwacji dokonać można na stronie https://hotelestera.pl lub przez kontakt telefoniczny (Tel: 12 354 37 77). Hotel ten położony jest w samym sercu krakowskiego Kazimierza i skupia elementy historii, tradycji i nowoczesnej elegancji.

Bazylika Bożego Ciała – przykład polskiego gotyku

Na tym samym placu znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce. Budowę bazyliki rozpoczęto już w 1385 roku, a informacja na ten temat pojawia się w kronikach Długosza. Kronikarz twierdził, że bazylika powstała na osuszonych bagnach. Jest ciekawym przypadkiem architektonicznym, ponieważ budowla nie posiada charakterystycznych łuków. Wewnątrz znajdują się barokowe zdobienia.

Muzeum Galicja – wizerunek żydów w Małopolsce

Muzeum powstało po II wojnie światowej z inicjatywy Chrisa Schwarza i Jonathana Webbera. Miejsce to skupia się na przedstawieniu historii kultury żydowskiej w Małopolsce. Muzeum nie posiada tradycyjnych wystaw, jednak znajdujące się w nim plansze nadają kontekst wielu innym zabytkom Kazimierza. Niedaleko synagogi znajduje się też żydowski cmentarz.

Hotel Estera Kazimierz

Synagoga Stara – węzeł informacyjny

Obecnie w synagodze znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z bardzo bogatą wystawą poświęconą krakowskim żydom. Jednak kiedyś to miejsce stanowiło nieoficjalny węzeł komunikacyjny Krakowa. Oprócz uroczystości religijnych, na terenie tej synagogi Tadeusz Kościuszko wzywał do walki o wolność. W synagodze nawoływano do Powstania Krakowskiego i Wiosny Ludów.

Kuchnia żydowska

Kazimierz jest znany z wielu różnorodnych knajp, barów i restauracji. Jednym z najczęściej wybieranym przez turystów lokali jest Restauracja Esterante na krakowskim Kazimierzu, specjalizująca się w daniach polskich z elementami kuchni żydowskiej. To, co wyróżnia ją na tle innych lokali to kuchnia fusion, która świetnie łączy obydwa światy. Dodatkowo restauracja oferuje szeroki wybór win i kaw. Ceglane wnętrze i niewielkie stoliki pozwalają na zachowanie intymnej atmosfery Kazimierza.

Kultowe zapiekanki na Okrąglaku

Okrąglak to miejsce znajdujące się na Placu Nowym i jest znane ze swoich zapiekanek. Mieszkańcy zwłaszcza w godzinach nocnych ustawiają się w długich kolejkach, aby spróbować krakowskiego przysmaku. Lokale charakteryzuje duży wybór dodatków i przepysznego pieczywa.