Silesia-travel.pl

Podróże i turystyka

Jak wybrać biuro podróży?

Planowanie wakacji łatwe nie jest, ponieważ trzeba przyjrzeć się kilku kwestiom. Znaczenie ma nie tylko wybór kierunku, ale również warunków noclegowych i wyżywieniowych. Trzeba też zdecydować się na to, w jaki sposób dojechać. Dlatego tak wiele osób sięga po ofertę jednego z touroperatorów. Wakacje z biurem podróży to rzeczywiście kusząca perspektywa – szczególnie w tak trudnych czasach, kiedy nie wiadomo, jak w danym kraju rozwinie się sytuacja pandemiczna.

Jakie czynniki są istotne przy wyborze biura podróży?

Bez wątpienia zawsze należy dobrze przemyśleć, komu powierzyć organizację wakacyjnego wyjazdu. Warto pamiętać, że w ostatnich latach wielu touroperatorów upadło, a turyści mieli poważne kłopoty z powrotem do kraju z wymarzonej wycieczki. W związku z tym należy sprawdzić jak najwięcej informacji na temat danego biura podróży, aby w ten sposób zminimalizować ryzyko popełnienia błędu w wyborze. Jakie aspekty są istotne?

•             Legalność działania

Pierwsza kwestia, która wymaga weryfikacji dotyczy legalności funkcjonowania biura. Wystarczy zajrzeć na strony internetowe z rejestrem organizatorów i pośredników turystycznych. To przede wszystkim Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych, gdzie można potwierdzić wpis do rejestru touroperatorów prowadzonego przez marszałka województwa oraz zabezpieczenie klientów w razie bankructwa.

•             Aspekt ekonomiczny

Kolejna kwestia związana jest z sytuacją finansową biura podróży. Dobrze sprawdzić, czy touroperator nie jest zadłużony albo w stanie upadłości. Należy ponadto zweryfikować sumę gwarancyjną oraz formę zabezpieczenia. Znaczenie ma też, kto udziela tego zabezpieczenia i okres ochrony.

•             Zakres opieki biura podróży

Wakacje z biurem podróży mogą być udane, jeżeli zwróci się uwagę na ważne detale. Warto dowiedzieć się, czy są konieczne jakieś dopłaty za bagaże albo dodatkowe koszty za anulowanie oferty np. z powodu choroby. Przy okazji istotne jest też, czy biuro podróży zwraca wtedy wpłacone zaliczki. Nawet godziny odlotów i przylotów okazują się ważne.

•             Różnorodność propozycji

De facto każdy szuka czego innego. Niektórzy marzą o beztroskim wypoczynku nad brzegiem morza, a wtedy kluczowe znaczenie ma odległość hotelu od plaży, ale również dostępność hotelowego basenu, strefy SPA i miejsc rozrywki. Dla rodzin z dziećmi istotny jest np. polski animator, które zajmie się pociechami, aby rodzice mieli chwilę wytchnienia. Oczywiście trzeba się przyjrzeć propozycjom wyżywienia – czasami wystarczy BB, czyli nocleg ze śniadaniem. Jednak wielu turystów domaga się opcji all inclusive, co pozwala cieszyć się nielimitowanymi potrawami i napojami.

Natomiast dobrze, gdy biuro podróży oferuje również wycieczki objazdowe, city break na krótki wypad czy propozycje dla singli lub emerytów, którzy chcą odpocząć w ciszy. Generalnie wyłącznie sprawdzone biura podróży tj. ITAKA gwarantują naprawdę udane wakacje.